Čelíme snad komplotu developerů a realitních kanceláří?

Nedávno jsem na jedné stránce na facebooku četl diskuzi pod článkem, který se zabýval rostoucími cenami nemovitostí. Zaujal mě příspěvek, kde autor psal, že za vysoké ceny nemovitostí mohou developeři a realitky. Ti se podle něj domluvili a následně společně vyšponovali ceny. Jakkoliv bychom si toto všichni přáli, tak takto to určitě není. Mezi developery a realitními kancelářemi je totiž zásadní rozdíl. Ten spočívá v tom, že developer obchoduje s vlastními nemovitostmi, kdežto realitní kanceláře obchodují s nemovitostmi svých klientů. Asi chápete, kam mířím.

Zatímco developer do cen svých nemovitostí promítá vstupní náklady (nákup pozemku, stavební materiál, cena práce, délka povolovacího procesu) a také samozřejmě zohledňuje stav realitního trhu, tak u cenotvorby secondhandových nemovitostí, jíž se účastní realitní kanceláře a makléři, se vychází zejména z cenové představy majitele nemovitosti, tedy prodávajícího, v kontextu situace, která panuje na trhu. Úlohou realitní kanceláře v takové situaci není šponovat cenu do závratných výšin – jejich motivací je přeci prodat – ale seznámit prodávajícího s aktuálním stavem trhu a na základě analýzy určit cenové rozmezí, kde se předpokládá realizace obchodu a samozřejmě v rámci možností prodat za maximum. Zbytek pak už je otázkou další strategie prodeje.

Abych se vrátil k původní myšlence: pokud by se developeři s někým domlouvali aby zvedli ceny nemovitostí, museli by se domluvit s každým prodávajícím jednotlivě. To samozřejmě nelze. Za současnými cenami tak opravdu je pouze růst ekonomiky a mezd, celkové zvýšení životní úrovně, stále levné hypotéky a nedostačující výstavba nových bytů.